Wise.com (dawne Transferwise) – pośrednik służący przesyłaniu pieniędzy z zagranicy. Czy warto mu zaufać?

Koszty przelewów walutowych zlecanych z banku sprawiają, że każdego roku tracisz mnóstwo pieniędzy? Niestety – doskonale znamy ten problem. Sprawcą takiego stanu rzeczy są nie tylko mało atrakcyjne kursy przewalutowania.

Nawet jeśli wyglądają one przystępnie, to banki często stosują dodatkowe opłaty i prowizje. O ile przy pojedynczym przelewie nie jest to bardzo bolesne, tak przy wielokrotnych płatnościach nagle robi się niezła suma.

System przelewów międzynarodowych Wise teoretycznie ma ten problem rozwiązywać. Czym jest i jak z niego korzystać? Tego dowiecie się z dalszej części wpisu.

Co to jest i jak działa?

Wieloletnia obecność na rynku, 12 biur rozlokowanych w różnych krajach świata, ponad 5 milionów klientów i obsługiwanie 59 walut. Tak w ogromnym skrócie prezentuje się Wise na swojej oficjalnej stronie internetowej. Co to jednak w zasadzie jest?

To po prostu firma działająca na rynku finansowym, która stworzyła i stale rozwija własny system płatności online. Portal skupia się jednak wyłącznie na przelewach międzynarodowych. 59 walut świata to naprawdę dobry wynik.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przelać pieniądze z konta złotówkowego do banku na przykład w Niemczech, Brazylii, USA, a nawet do niektórych krajów afrykańskich.

Zasada działania systemu jest w zasadzie bardzo prosta. Firma jest tak naprawdę pośrednikiem płatności międzynarodowych. Zarejestrowany użytkownik może zlecać jej dokonanie przelewu.

Po podaniu danych odbiorcy i wpłaceniu odpowiedniej kwoty, firma na własną rękę zajmuje się realizacją przelewu. Serwis chwali się przede wszystkim uczciwym podejściem. Kursy wymiany walut mają być zbliżone do średnich rynkowych, a prowizje niskie i przede wszystkim przejrzyste.

Jak wysłać pieniądze korzystając z Wise.com?

Zlecenie przelewu za pośrednictwem tego systemu jest naprawdę proste. Wszystko zaczyna się oczywiście od rejestracji konta użytkownika, które musi być później zweryfikowane. Warto podkreślić tutaj fakt, że rejestracja, jak również prowadzenie takiego konta, są całkowicie darmowe.

Po rejestracji wystarczy zalogować się w serwisie i wykonać następujące kroki:

 • wybierz własną walutę, a następnie walutę odbiorcy przelewu oraz kwotę (system od razu pokaże wszystkie koszty, łącznie z tym ile pieniędzy zostanie przelane),
 • wypełnij krótki formularz, w którym podasz dane właściciela rachunku, na którym ma pojawić się przelew,
 • wpłać pieniądze (można to zrobić z rachunku bankowego, karty kredytowej/debetowej lub z wirtualnego portfela użytkownika),
 • poczekaj na realizację – Wise od tego momentu jest osobiście odpowiedzialny za przelanie pieniędzy.

W niektórych przypadkach po podaniu danych odbiorcy może być potrzebna jeszcze dodatkowa weryfikacja zlecającego przelew. Jak tłumaczy sam serwis, wynika to z unikalnych przepisów stosowanych w niektórych krajach. Zależnie od tego, gdzie mają trafić pieniądze, może być konieczne na przykład wylegitymowanie się dowodem tożsamości.

Czy to bezpieczne?

Firma chwali się troską o najwyższy poziom bezpieczeństwa wszystkich swoich użytkowników. Podlega ona regulacjom finansowym instytucji na terenie wielu krajów świata, w tym w Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii oraz w Wielkiej Brytanii.

Oprócz tego Wise.com gwarantuje korzystanie z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Dane użytkowników mają być bardzo bardzko skutecznie chronione, a wszystkie transakcje przechodzą przez specjalistyczne sito zabezpieczeń.

Prowizje i opłaty

Wise.com przede wszystkim chwali się atrakcyjnymi kursami wymiany walut, na których teoretycznie ma nie zarabiać. Na czym w takim razie zarabia ta firma? Oczywiście na prowizjach, a w zasadzie opłatach za przelew.

Firma gwarantuje jednak, że opłata jest jedna i w żaden sposób nie jest ona ukrywana. Koszty każdego przelewu można sprawdzić jeszcze przed jego zleceniem.

W specjalnym narzędziu dostępnym na stronie wprowadza się kwotę i walutę przelewu oraz walutę rachunku odbiorcy. Wynikiem jest zestawienie wszystkich kosztów wraz z informacją, ile pieniędzy dostanie odbiorca.

Koszt zależny jest od wybranej opcji. Tańsze przelewy to te, w których pieniądze wpłaca się z własnego konta bankowego lub wykorzystuje środki zdeponowane w wirtualnym portfelu (w każdej chwili można go doładować). Droższe, ale za to szybsze, są przelewy, w którym wpłatę dokonuje się kartą kredytową lub debetową.

Niestety nie jest to stała oplata. Jej wysokość zależna jest od tego, pomiędzy jakimi krajami realizowany jest przelew. Na przykład wpłata 5000 zł na konto w Wielkiej Brytanii to koszt 30,60 zł lub 45,48 zł.

Jeśli taka wpłata będzie realizowana na rachunek w USA, koszt wyniesie 32,96 zł lub 47,84 zł. Jest to zawsze wartość procentowa naliczana od wielkości przelewanej sumy.

Co bardzo istotne, Wise.com udziela gwarancji kursu przez 24 godziny. Co to oznacza? Od przygotowania przelewu do jego faktycznej realizacji może minąć nawet kilka godzin. Pomimo tego zlecenie zostanie przeliczone po kursie aktualnym w momencie szykowania transakcji. To kolejna gwarancja, że koszty przelewu po prostu nikogo nie zaskoczą.

Opinie

W popularnym i cenionym serwisie Trustpilot firma zdążyła zebrać już ponad 70 tysięcy opinii od użytkowników. Czy są one pozytywne? Okazuje się, że w zdecydowanej większości jak najbardziej tak!

4,5 gwiazdki na 5 możliwych to naprawdę świetny wynik przy tak dużej liczbie osób oceniających. Ludzie ci chwalą sobie między innymi możliwość szybkiego i prostego zlecenia przelewów.

Firma ceniona jest także za uczciwość oraz stosunkowo niskie opłaty. Trudno natomiast doszukać się rzetelnych informacji na temat poważnych nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem tego systemu przelewów międzynarodowych.

Czy warto przesyłać pieniądze korzystając z Wise?

To, czy warto zainteresować się tą ofertą, zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb. Musicie sami obliczyć sobie wszystkie ponoszone wydatki. Jeśli często zlecacie przelewy zagraniczne, podliczcie po prostu orientacyjne koszty.

Firma w żaden sposób ich nie ukrywa, a więc nie będzie to trudne zadanie. Bardzo możliwe, że odkryjecie spore oszczędności i zachęci Was to do wyboru właśnie tego systemu.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4]

Wise.com - opinie z forum:

 1. messa pisze:

  Dzień dobry wszystkim! Orientujecie się może czy istnieje jakiś oddział Transferwise Polska??? Cciałbym skorzystać z ich pomocy technicznej, ale niestety angielski to dla mnie czarna magia i na pewno się nie dogadam w tym języku…jak nie to może odezwie ię do mnie prywatni ktoś obeznany w tym portalu i udzieli odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytanek? 😉

 2. W sumie mam jedno pytanie do Was ludzie, czy te opłaty na tej stronie to są wysokie czy nie? Zastanawiam się bo na pewno jest taniej niż w banku, ale pewnie portali tego typu nie brakuje i sam nie wiem czy skorzystać zich oferty czy nie? Jak ktoś ma większe doświadczenie to niech się nim podzieli proszę.

 3. sever pisze:

  Dla mnie to wszystko jest strasznie skomplikowane, a do tego jeszcze ten angielski którego kompletnie nie znam…powiedzcie mi proszę czy te przelewy naprawdę sa takie bezpieczne i można im z powodzeniem zaufać????

 4. gavlos pisze:

  Ciekawe jak są zabezpieczone te ich systemu, ktoś orientuje się może? Korzystam teraz z bankowych przelewow i place chore pieniądze…

 5. killer210 pisze:

  Ejjj, zalozylem swoje konto na stronie i musze przesłać im jakiś skan dokumentów, jeśli dobrze to wszystko zrozumiałem oczywiście…ludzie o co biega, po co im jakies skany moich ważnych dokumentów???

 6. kotli79 pisze:

  Jakoś musisz zweryfikować że ty to ty zapewne o to wlasnie biega w tych dokumentach, jakie te dokumenty masz do zeskanowania konkretnie?

 7. smola pisze:

  Wygląda na ciekawą propozycję jeśli chodzi o walutowe przelewy, ceny w wielu bankach są kosmiczne, a tutaj jak patrzę to zupełnie inna bajka, ale faktycznie podane tam ceny/opłaty są ostteczne?

 8. tirti pisze:

  Ej ludzie co potrzebne jest do rejestracji konta? Coś przeczytałam w ich opomocy o jakieś karcie kredotowej, a ja takowiej nie posiadam, średnio znam angielski i niewiele tam kumam ;( możecie mi powiedzieć o co chodzi?

 9. Dziwne że nikt nie pisze na temat tych usług, kompletnie, skoro obsługują też polską walutę to chyba ktoś korzysta, nie? Podzielcie się swoimi opiniami o nich, proszę!

  1. Matt pisze:

   Hej. Używam Wise od lat. Przelewy są expresowe, kurs bardzo dobry i nie najgorsze opłaty. Właśnie będę zakładał konto i zamawiał kartę w Wise. Dokumenty potrzebne są do zweryfikowania tożsamości, jak w każdym banku.

 10. akner pisze:

  Ale mają dobry kurs funta, kurde normalnie chyba skorzystam. Jak dokładnie zrobić przelew przez transferwise??? Potrzebuje takiej szczegółowej instrukcji krok po kroku żeby czegoś nie zwalić.

 11. Pomocy!!! Próbuję puścić przelew i ciągnie mi odmawia!! Błagam powiedzcie co mam zrobić, na pewno ktoś korzystał z tego portalu będzie mógł mi coś pomóc…

 12. kaszeba pisze:

  Znaleźć opinie na polskich stronach o transferwise to chyba jakiś cud jest potrzebny…czemu no nikt się nie wypowiada na ich temat? Sama często przelewa pieniądze do rodziny w Polsce i fajnie gdyby było takie miejsce jak to, gdzie chyba jest taniej, ale nie wiem jak z bezpieczeństwem.

 13. felix_16 pisze:

  Cześć, robiliście może już przelewy? Chcę się dowiedzieć czy transferwise jest bezpeiczny i można temu portalowi zaufać? Robię przelewy na duże kwoty więc trochę to dla mnie ważne.

 14. Yyy, a jak działa transferwise, w sensie jakim cudem mogą oferować niższe prowizje i w miarę realne kursy wymiany, bo chyba takie są z tego co patrzę sobie na ich stronkę teraz.

 15. bogfl pisze:

  Orientuje się może ktoś czy dojdziekasa na konto zarejestrowane w Niemczech, w sensie na konto bankowe? Ja na wyspach tyram sobie już wiele lat, ale dziele się trochę z rodzinką i do Nimiec właśnie wysyłam 😀

 16. a.mason pisze:

  Nurtuj mnie trochę kilka spraw, ale nie widzę czatu online z obsługa klineta, istnieje tam coś takiego w ogóle?

 17. pablo_ust pisze:

  Wszystko fajnie pięknie, ale jaka jest u nich prowizja jak się robie przelewy z funta do złotówy? Chwalą się że wszystkie info o płatnościach są, a ja nic nie mogę znaleźć.

 18. pombinha pisze:

  Hahaha, to ładnie, taki potężny kalkulator na górze strony jak byk, a ten nie ogarnia…ludzie skąd wy się urwaliście co? 😛

 19. lenszard pisze:

  Nie wiem kompletnie jak wysłać pieniądze przez transferwise, ale chyba i tak się zdcyduję, trudno, na razie mała kwota na próbę chyba pójdzie 😛 Jak znajdzie się ktoś tak dobry co podpowie o co biega to będę mu bardzo wdzięczna, jak nie to idę na żywioł.

 20. qbee pisze:

  Mogłabyś się podzielić potem swoją opjnią bo widzę że nikt tu nie chce pisać, a ja nie mogę się zdecydować na powierzenie im kasy :/

 21. ficyk pisze:

  Chciałam się zarejestrować na stronce, ale nie przechodzi mi to, wciskam żeby zarejestrować i nic się nie dzieje, jakby przycisk był nieaktywny. Jakieś sugestie?

 22. looyka pisze:

  No, zmień kompa, za słaby 😛

 23. emha pisze:

  Jakie waluty oprócz europejskich oni jeszcze obsługują???????

  1. Anonim pisze:

   zobacz na stronie, nie chce sie?

 24. Anonim pisze:

  Jeżeli ma się konto W PLN,to PLN można otrzymywać z każdego Polskiego banku.Podałem konto w EUR,niemieckiemu pracodawcy i Euro przyszło bez problemu

 25. jork pisze:

  Jakie koszty ponosi osoba w Polsce wysyłająca przelew PLN na konto Wise.?

 26. Jacek pisze:

  Co w przypadku Kradzieży i zmiany Gmaila i hasła do logowania????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *