złoto inwestycyjne

Ile kosztuje sztabka złota? Aktualne informacje i dane inwestycyjne

Temat inwestowania w złoto i różne metale szlachetne powraca jak bumerang. W czasie ostatniego, światowego kryzysu finansowego słyszało się o tym naprawdę wiele. Czy jednak naprawdę warto to zrobić i jakie są zalety takiej inwestycji?

Pamiętajcie oczywiście, że rynkowa wartość złota znacząco różni się od tego, ile Wam przyjdzie zapłacić za sztabkę. Wartość gotowych sztabek jest podnoszona przez koszty produkcyjne, które, o dziwo, są wyższe przy sztabkach bardzo małych, mających na przykład 10 g czy zaledwie 1 g. Relatywnie mniej zapłacimy za sztabki ważące 500 czy 1000 g, choć oczywiście na taką inwestycję trzeba posiadać większe oszczędności.

Inwestowanie w złoto i inne metale szlachetne – czy ma sens?

Złoto miało, ma i zawsze będzie miało swoją wysoką wartość, gdyż namacalną. Pieniądze można dodrukować, a akcje potrafią z dnia na dzień stać się bezwartościowe, kiedy ich wydawca nagle zbankrutuje. Nie bez powodu dawniej był to dla człowiek jeden z ważniejszych kruszców handlowych, z którego wykonywało się nawet monety. W tamtych czasach pieniądz miał więc realną wartość. Dzisiaj jego wartość jest tylko umowna i nie ma nic wspólnego z faktyczną wartością papieru i jego produkcji.

Zakup złota, czy różnych innych metali szlachetnych, to przede wszystkim inwestycja na lata. Jej głównym celem jest zabezpieczenie swojego majątku. Mając dużą nadwyżkę finansową, warto przetransferować ją w metale szlachetne. Poważna inflacja lub ogólny kryzys gospodarczy bądź finansowy mogą szybko doprowadzić do drastycznej utraty wartości pieniądza. Gromadzony latami majątek gotówkowy nagle stanie się niewiele warty, kiedy to złoto nadal będzie wartościowe.

Jest to więc najbezpieczniejsza z możliwych inwestycji, choć nie zapewniająca wysokich zysków w krótkim czasie. Warto pamiętać o tym, że wartość złota, jak i innych metali szlachetnych, praktycznie na pewno nigdy nie spadnie poniżej kosztów ponoszonych na wydobycie. Jest to magiczna bariera, która nawet w najtrudniejszych czasach raczej nie będzie przebita.

Wahania kursów złota – skąd wynikają?

Kurs złota bardzo rzadko notuje drastyczne spadki czy wzrosty w krótkim czasie. Nie ulega jednak wątpliwości, że w jednym okresie cena tego kruszcu może być całkiem wysoka, a w innym sporo niższa. Czynników powodujących takie wahania jest naprawdę mnóstwo i trudno byłoby je wszystkie wymieniać. Eksperci z rynków finansowych zawsze jednak na pierwszych miejscach stawiają 2 główne powody.

Pierwszy z nich to zwyczajna atmosfera niepokoju na rynku. Spektakularne zamachy terrorystyczne, upadek wielkich korporacji czy nagłe pogorszenie sytuacji finansowo-gospodarczej państw to sytuacje, w których złoto bardzo mocno zyskuje na wartości. Przyczyna jest bardzo prosta. W czasie kryzysu wszyscy szukają możliwości bezpiecznego ulokowania swojego majątku, a to właśnie zapewniają metale szlachetne.

Drugim, równie ważnym, jest istniejąca mocna symbioza pomiędzy Dolarem, a złotem. Kruszec ten wyceniany jest w amerykańskiej walucie i dlatego jej wartość ma ogromny wpływ na cenę złota. Co ważne, korelacja ta jest ujemna. Oznacza to, że złoto drożeje gdy traci Dolar, oraz tanieje gdy Dolar się umacnia.

Średnie ceny złota

Chcecie wiedzieć, ile aktualnie trzeba zapłacić za złotą sztabkę, zamawiając ją w Mennicy Skarbowej? Przytoczymy w takim razie ceny uśrednione dla kilku popularnych gramatur. Pamiętajcie o tym, że cena jest zależna od formy samej sztabki, jak i od tego, z której konkretnie mennicy pochodzi. Na chwilę obecną ceny kształtują się następująco:

 • sztabka 10 g kosztuje przeciętnie 1800 zł;
 • sztabka 100 g to wydatek około 17 tysięcy złotych;
 • pół kilograma złota kosztuje około 84 tysięcy złotych;
 • kilogramowa sztabka średnio kosztuje 167 700 zł.

Łatwo zauważyć tutaj to, o czym wspominaliśmy wcześniej. Przy małych sztabkach płacimy więcej za 1g złota niż przy większych gramaturach, choć wartość faktyczna złota jest identyczna. Przy 10 g za 1 g płacimy 180 zł. Kupując sztabkę 500 g za 1 g płacimy już średnio 168 zł, a więc aż 12 zł mniej.

Podsumowanie

Naszym zdaniem zakup złota to świetna inwestycja dla wszystkich osób, które chcą przede wszystkim zabezpieczyć swoje oszczędności na przyszłość.

Podkreślamy jednak, że złota raczej nie powinno kupować się wtedy, gdy nasza sytuacja finansowa jest niepewna i mamy tylko chwilową nadwyżkę środków. Warto to zrobić będąc na czysto, bez kredytów i innych zobowiązań. Złoto trzeba bowiem trzymać latami, aby naprawdę na nim zarobić.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Wasze opinie:

 1. vibrakiller pisze:

  A gdzie polecacie zamawianie tych sztabek, żeby było bezpiecznie i w miarę rozsądnie cenowo?

 2. bratek1 pisze:

  Inwestowanie w złoto zawsze bardzo mnie interesowało i gdybym tylko miał więcej pieniędzy…Są tutaj w ogóle osoby, które kupiły złoto lata temu? Jestem ciekaw, czy tacy ludzie faktycznie na tym zarabiają 😉

 3. dino pisze:

  jakie gramatury sztabek polecacie kupować, żeby najbardziej się opłacało?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *