ZondaCrypto – Opinie. Czy opłacalne jest inwestowanie na tej Giełdzie w 2024 roku?

Popularność walut cyfrowych gwałtownie wzrasta. Władze Nowej Zelandii uprawomocniły wypłacanie pensji pracowniczych w altcoinach(7), Bitcoin notuje najwyższy w historii kurs za sprawą właściciela Tesli Elon’a Musk’a(8),a długoterminowe przewidywania Deutsche Banku zakładają prawdopodobieństwo, że do 2030 roku wirtualne pieniądze zastąpią tradycyjne środki płatnicze(7).

aktualizacja 09-05-2023 – Zonda zmienia nazwę na ZondaCrypto. Poza rebraningiem nie zmienia się nic.

Inwestycja w kryptowaluty zdaje się rozsądną decyzją. Jednak jak się do tego zabrać? Jak funkcjonują giełdy pozwalające operować cyfrowym pieniądzem?

Giełdy walut cyfrowych dla początkujących

Zrozumienie mechanizmu napędzającego rynek walut cyfrowych może być odrobinę przytłaczające dla nowicjusza. Inwestowanie kapitału w wirtualne monety musi być poprzedzone wnikliwym badaniem wszelkich zasad określających działanie sektora gospodarki związanego z przepływem altcoinów.   

Kiedy już posiądzie się podstawową wiedzę i podejmuje decyzję o kupnie kryptowaluty, jednym z najprostszych sposobów na wejście w jej posiadanie jest założenie konta na giełdzie walut cyfrowych. Największą w naszej części Europy(1) instytucją umożliwiającą kupno i sprzedaż wirtualnych monet jest ZondaCrypto.

źródło – https://zondaglobal.com/pl/

Zanim faktycznie dokona się kupna któregoś z altcoinów należy dokładnie prześledzić obecną sytuację gospodarczą i polityczną. Wartość krypto monet – tak jak i wartość walut fiducjarnych – uzależniona jest od kluczowych wydarzeń mających miejsce na całym świecie.

ZondaCrypto udostępnia użytkownikom szereg narzędzi umożliwiających monitorowanie najistotniejszych danych, zarówno rzeczywistych jak i historycznych, które warunkują zmiany notowań pieniądza i ułatwiają podjęcie decyzji o transakcji(9).

koncept giełdy kryptowalut

Gdy wirtualny portfel zasilony zostanie pewną liczbą krypto monet, zaczynają się poszukiwania możliwości odsprzedania ich z zyskiem. Pośpiech i niecierpliwość nie będą dobrymi doradcami. Cyfrowe pieniądze mogą spokojnie czekać na upłynnione nawet przez kilka lat. Decyzję o sprzedaży zebranych środków, podejmuje się tak, jak w przypadku ich kupna, po wnikliwej obserwacji i analizie rynku. Nie przeszkadza to jednak w operowaniu owymi środkami. Swobodny przepływ Bitcoin i wymiana waluty na towary staje się coraz bardziej popularna a coraz więcej firm oferuje płatności za pomocą altcoinów.

Cała „zabawa” z wirtualnym kapitałem sprowadza się, w telegraficznym skrócie, do odsprzedawania posiadanych środków ze znacznym zyskiem. Gwarantem sukcesu jest poznanie i wnikliwe śledzenie prawideł wpływających na zmiany wartości pieniądza.

Jak kupować i sprzedawać waluty na giełdzie cyfrowej?

ZondaCrypto oferuje dwa podstawowe sposoby na sfinalizowanie umowy z udziałem kryptowalut:

 • Szybka transakcja

Niewymagająca specjalistycznej wiedzy opcja dla początkujących traderów lub osób, którym zależy na szybkim zbycie. Umożliwia użytkownikowi wystawienie odpowiedniej propozycji kupna bądź sprzedaży, która zostaje poddana analizie, a system automatycznie dobiera do niej najkorzystniejszą dostępną w danym momencie ofertę(5).

 • Wystawianie oferty

Bardziej złożona opcja kupna lub sprzedaży pozwalająca użytkownikowi na całkowitą kontrolę nad przebiegiem transakcji. Samodzielne wystawienie propozycji na giełdzie daje traderowi możliwość ustalenia kursu waluty. Umowa zostaje sfinalizowana w momencie gdy inny użytkownik decyduje się na przyjęcie oferty(5).

Ile kosztuje korzystanie z giełdy walut cyfrowych?

Prowadzenie konta na ZondaCrypto jest darmowe. Pobieranie opłat za korzystanie z usług platformy opiera się na systemie prowizyjnym. Każda dokonana za pośrednictwem witryny transakcja obciążona jest odpowiednim procentem. Od czego zależy wysokość stawek? Należne giełdzie tantiemy naliczane są na podstawie miesięcznych obrotów rejestrowanych na koncie danego użytkownika oraz w zależności od typu transakcji. Na tej podstawie wyróżnia się dwa rodzaje prowizji(6):

 • Maker – jest pobierana w przypadku gdy trader tworzy nową ofertę transakcji, a jej wysokość waha się między 0,17% a 0,30%(6).
 • Taker – naliczana za sfinalizowanie proponowanej przez innego użytkownika oferty. Jej stawka wynosi od 0,25% do 0,43%(6).

Czy konto na ZondaCrypto jest bezpieczne?

Kiedy poznaje się podstawy funkcjonowania giełdy walut cyfrowych, pojawia się pytanie, czy inwestowanie w wirtualne pieniądze nie wiąże się z ryzykiem.

Założyciele ZondaCrypto i podobnych platform deklarują 100% bezpieczeństwo środków, którymi operuje się na e-giełdzie. Skąd ta pewność? Przyjrzyjmy się metodom ochrony pieniędzy wykorzystywanym przez rynki obrotu altcoinami.

 • „Cold wallety”

Całość kapitału klientów przechowywana jest offline. Szyfrowane „zimne portfele” nie mają połączenia z Internetem, co utrudnia osobom niepowołanym dostęp do znajdujących się na nich środków bądź danych(2)(4).

 • Uwierzytelnianie dwuskładniowe konta

– polegające na dodaniu nadprogramowej warstwy autoryzacyjnej podczas logowania. Oprócz wpisywania silnego hasła użytkownik otrzymuje jednorazowe kody pomagające weryfikować jego tożsamość, które wysyłane są na podaną pocztę mailową lub za pośrednictwem specjalnej aplikacji na smartfony – Google Authenticator(3).

 • Szyfrowanie

Serwery i połączenia giełdy są kodowane, dzięki czemu bazy danych, kopie zapasowe, portfele i hasła użytkowników są bezpieczne(3).

 • Potwierdzenia akcji na koncie

ZondaCrypto umożliwia wdrożenie opcji pozwalającej na weryfikację każdej podjętej przez tradera akcji, co sprawia, że kontroluje on wszelkie działania wykonywane na koncie i jest w stanie od razu zorientować się, jeżeli osoba trzecia uzyska do niego dostęp(3)

 • Autoryzacja przelewów –

– zarówno wychodzących jak i przychodzących;

 • Polityka AML i KYC

uniemożliwiające wszelkie działania związane z praniem pieniędzy lub sponsorowaniem terroryzmu(3).

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

pojedynczy bitcoin

Czy jest sens lokowania środków w cyfrowe pieniądze jeżeli dysponujemy sprawdzonymi monetami fiducjarnymi? Jakie korzyści płyną z posiadania kapitału w kryptowalutach?

Niezaprzeczalną wadą Bitcoina i innych altcoinów jest ich niestabilność(7). Niemniej istnieje całe mnóstwo właściwości kryptowalut, które świadczą o ich przewadze nad monetą tradycyjną:

 • Nie mogą zostać sfałszowane (7);
 • Są niezależne od instytucji finansowych (10);
 • Można nimi handlować przez całą dobę 24/7 (10);
 • Idealne do inwestycji długoterminowych (10);
 • Łatwo dokonać ich transferu (także offline) (7).

Fakt, że niemal wszyscy użytkownicy ZondaCrypto są na tyle zadowoleni z usług platformy, że poleciliby założenie konta na giełdzie wirtualnej najbliższym, może dowodzić, że inwestycje w kryptowaluty faktycznie mogą być opłacalne. Jednak jak każde inwestycje wiążą się z pewnym ryzykiem i nie zalecamy inwestowanie pieniędzmi, które są nam niezbędne do przeżycia.

Wiele czynników wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości kryptowaluty będą uznawane jako powszechny środek płatniczy. Niektóre prognozy przewidują nawet, że altcoiny wyprą z obiegu monety tradycyjne. Warto więc zorientować się w zasadach napędzających giełdy wirtualne i rozważyć inwestycję w pieniądze cyfrowe.

Źródła:

 1. https://zondaglobal.com/pl/kim-jestesmy
 2. https://cryptotips.eu/en/knowledge-base/what-is-a-cold-wallet/
 3. https://zondaglobal.com/pl/safety/zonda-exchange
 4. https://zondaglobal.com/pl/helpdesk/zonda-exchange/poczatkujacy/czy-konto-na-bitbay-jest-bezpieczne
 5. https://alebank.pl/kryptowaluty-zastapia-tradycyjne-waluty-do-2030-roku/?id=308219&catid=25926
 6. https://www.telepolis.pl/fintech/fintech/elon-musk-inwestuje-w-bitcoin-kryptowaluty
 7. https://pl.tradingview.com/markets/cryptocurrencies/
Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 2.4]

ZondaCrypto - opinie z forum:

 1. krasnal74 pisze:

  no i co powiecie??? jakie opinie odnośnie bitbay???

 2. luckgreen pisze:

  orientuje się ktoś w jakie waluty najlepiej zainwestować na początek? Podejrzewam, że BTC bo jest najsilniejszy, ale co z pozostałymi?

 3. wszystko zależy od wysokości kapitału, który planujesz zainwestować.

 4. ilsa pisze:

  chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Rynek krypto jest zbyt zmienny. Dziś inwestycja w jakąś walutę wydaje się korzystna, jutro może okazać się błędem.

 5. Mirosław pisze:

  ciekawe jak sprawdzi sie zonda po rebrandingu, moze wejda na nowe rynk i zaoferują więcej krypto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *